KAIP PATIKRINTI “paskanintą” medų?

 

Labai gaila, kad pasitaiko “bitininkų”, kurie medų falsifikuoja, vartotojui nustatyti jo kokybę labai sunku. Jei falsifikuotojas žino visas medaus savybes, net laboratorijoje ne visada pasiseka nustatyti falsifikatą. Medaus kokybei įvertinti yra apie dešimt būdų, kurie tiksliai nustato, ar medus natūralus ar ne visai.

Norėčiau aprašyti keletą būdų, kaip lengviausiai nustatyti medaus kokybę net paprastam vartotojui. Medaus vandeningumą namų sąlygomis galima patikrinti cheminiu pieštuku. Nuo didelio vandens kiekio jis tirpsta ir keičia spalvą, o jeigu vandens tik 20 proc., jis rašo kaip paprastas pieštukas, netirpdamas ir nepakeisdamas spalvos.

Medaus reakcija visuomet rūgšti, nors valgydami to nejaučiame. O medaus, kuriame yra įmaišyta cukraus, reakcija būna neutrali ar net šarminė. Tai galima nustatyti lakmuso popierėliu. Nuo rūgščios reakcijos lakmuso popierėlis paraudonuoja, nuo neutralios ar šarminės – pamėlynuoja.

Norint nustatyti, ar meduje nėra želatinos, į mėgintuvėlį įpilame 5 ml vandens ir medaus tirpalo (santykiu 1:2) ir 5-10 lašų tiamino tirpalo 5 proc. koncentracijos. Jeigu mėgintuvėlyje matyti baltos nuosėdos, meduje yra želatinos, o jeigu medus tik susidrumsčia, vadinasi, jame želatinos nėra.

Kartais medus “paskaninamas” krakmolu arba miltais. Taip daroma gana dažnai, mat verteivoms tai nesudėtinga padaryti. Vartotojui nustatyti šį priedą taip pat nėra sunku. Imame 3-5 ml vandens ir medaus tirpalo (1:2), įlašiname 3-5 lašus liugolio (vandenilinio jodo tirpalo). Jeigu medaus tirpalas nusidažo mėlynai, jame yra krakmolo ar miltų.

Manau, kad tikri Lietuvos bitininkai taip medaus “neskanina”, o atvežtinio medaus, nežinomos kilmės, nepatikrinto, patarčiau nepirkti. Specializuotose parduotuvėse medus visuomet parduodamas patikrintas.

Šaltinis: Amšiejus, Algirdas. ‘Kaip Patikrinti “Paskanintą” Medų?’. Sodo Kraitė 2008: 49.